Da li ste znali da su usta bebe, nakon rođenja, sterilna i bez bakterija? Ako želimo da se bakterije polako i postepeno nastane u njihovim ustima dovoljno je da ih poljubimo. Treba, pod nazorom stomatologa, voditi računa o svom oralnom zdravlju. Ne smemo dozvoliti rođacima i prijateljima da ljube bebu blizu usta. Zadah i nečistoca , zbog nedovoljne oralne higijene, se ne mogu videti, a beba se ne može odbraniti sama....
O tome treba voditi računa i kada se bebi u usta stavljaju predmeti, cucle, kašičice i slično. Temperaturu napitka u flašici proveravamo na ruci i ne stavljamo cuclu u usta, jer time prenosimo na cuclu našu pljuvačku. Ako želimo da poljubimo našu bebu, treba više računa da vodimo o sopstvenoj oralnoj higijeni.
Prilikom nicanja zuba na desnima se prvo pojavi izbočina. Sluzokoža je na mestu nicanja zuba natečena, napeta i bolna. Ponekad se pojavi i mali plavi hematom. Beba jako balavi, ujeda i odbija da jede. Tada je pravi trenutak za odgovarajuće ohlađenu glodalicu iz frižidera. Tokom nicanja zuba ne trebamo bebi davati pretoplu hranu i slatke sokove jakog ukusa. Ako beba odbija i mleko , onda joj dajemo mlak ili hladan čaj. Ako je nemirna i plače, prislonimo je uz sebe kako bi osetila našu blizinu.
Što više različitih stimulacija, sisanje, gutanje, žvakanje, bebi je bolji razvoj vilice i zuba. Samo jedna stimulalija npr. samo sisanje, vodi ka nedovoljnom razvoju vilice i kasnije dolazi do manjka mesta za zube i do skupih ortodonskih tretmana. Žvakanje poboljšava cirkulaciju desni, ublažava bol , osećaj napetosti i pomaže prilikom nicanja zuba.
Pravilno odabrana glodalica mora biti od dobrog i na dodir prijatnog materijala, jednostavna za čišćenje, u suprotnom može biti izvor nečistoće koju naša beba stavlja u usta. Glodalica podstiče bebinu radoznalost, optičku, akustičnu, oralnu .Površina glodalice bi trebala da bude neravna sa čvorovima i prstenovima različite tvrdoće. To bebi omogućava da u igri otkrije deo koji zadovoljava njegove trenutne potrebe.
Nicanje počinje uglavnom od 6.meseca života, najpre rastu donji centralni sekutići, u periodu od 8. do 10. meseca gornji centralni sekutici, a od 10. do 14. meseca donji i gornji lateralni sekutici, posle 12 meseci donji i gornji prvi kutnjaci, između 16 i 18 meseci očnjaci i na kraju između 24 i 36 meseci života drugi kutnjaci. Dakle, do kraja 2. godine dete bi trebalo da ima sve mlečne zube, odnosno ukupno 20. Početkom 6-te godine života, detetu niču prvi stalni zubi, šestice.
Pranjem zuba potrebno je početi odmah po nicanju, a još bolje brisanjem desni sa vlažnom gazom i pre nicanja prvih zuba. Bebama se usta čiste sa vlažnom gazom posle večernjeg obroka.
Dečije motoričke sposobnosti , nedovoljno su razvijene da bi zube očistili sami. Četkica je na početku predmet za igru i griženje. Deci zube moraju da čiste i peru odrasli. U trećoj godini je dečija motorika toliko razvijena da može vodoravnim pokretima da očisti grizne površine zuba. Nežne, kružne pokrete moraju da obave roditelji. Pomoć pri čišćenju prestaje između 6.i 10.godine, zavisno od toga koliko je dete sposobno da samo temeljno očisti zube. Ne ostavljajte dete samo dok čisti zube – posmatrajte ga i ispravljajte njegove greške.
Nazad na aktuelnostiLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed quis tempor urna. Mauris varius metus ut pharetra venenatis. Suspendisse viverra egestas mauris,
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed quis tempor urna. Mauris varius metus ut pharetra venenatis. Suspendisse viverra egestas mauris,
Sva prava zadržana | Dentas Stomatološka ordinacija 2014
Izrada sajta i Web design | Izrada Sajtova Srbija